News & Stories

Pozvánka na Den švýcarské a české architektury: Panorama švýcarské architektury

Švýcarský výrobce designových koupelen značka Laufen a HST Obchodní komora Švýcarsko – Česká republika zvou na první ročník konference věnované architektuře.

V rámci celodenního programu vystoupí se zajímavými tématy, která se budou týkat švýcarské architektury, čtyři zástupci různých kanceláří. V druhé části dne se mohou hosté těšit na diskusní panel. Provádět celodenním programem bude architekt Peter Bednár. Celá akce se koná za podpory Velvyslanectví Švýcarské konfederace v České republice.

Datum konání:         středa 22. 9. 2021
Čas:                          9:00 – 17:00 hod
Místo konání:           obchodní dům Máj, 4. patro
Adresa:                     Národní 63/26, Praha – Nové Město

Program:
09:00 – 10:30          2 bloky s prezentacemi architektů
10:30 – 11:00          přestávka
11:00 – 12:30          2 bloky s prezentacemi architektů
12:30 – 13:30          oběd
13:30 – 15:30          diskusní panel
15:30 – 17:00          koktejl a příležitost pro osobní setkání s hosty

Hosté:
Matěj Draslar, agps Architecture
Lidor Gilad, Itten+Brechbühl
Miroslav Šik, Architekturbüro Šik
Nicolas Vaucher, Burckhardt+Partner

Moderátor: architekt Peter Bednár

Celá konference bude probíhat v anglickém jazyce, k dispozici budou zařízení s překladem do českého jazyka.

Na konferenci je nutné se registrovat. Link pro rezervaci místa najdete zde.

Vstup zdarma.

Pozvánka v češtině (pdf)
Pozvánka v angličtině (pdf)

Více o hostech:
1. U Itten+Brechbühl je zajímavá šíře portfolia, architektura veřejných staveb nejsou jen muzea a galerie, ale i drobnější stavby jako jsou hasičská stanice, nemocnice a další budovy, které se u nás staví prakticky bez vlivu architektů. Velké téma kanceláře je udržitelnost, která ale nemusí znamenat dřevostavby v zeleni, ekologická architektura může být klidně i věžák, pokud je na správném místě.

2. Burckhard+Partner je ukázka špičkové a konzistentní architektury která je tak samozřejmá, že všechny jejich budovy vypadají přesně tak jak si představujeme švýcarskou současnou architekturu, dokonalá racionalita materiálů, forem i barev. Velmi zajímavý a asi nejznámější projekt je přesto trochu jiný, stavba MFO park, která změnila přístup k tomu, jak se dělají parky a veřejné prostory. Proč je i u nás populární konstrukce z lešení? Například na festivalu v Brně před dvěma lety, nové Manifesto na Knížecí a další projekty vznikly právě díky tomuto “parku.”

3. agps je další top švýcarskou firmou, hlavně díky postavě šéfa Marca Angélila. Velmi zajímavé budovy mají po celém světě, například v oregonském Portlandu známou stanici lanovky, což je jedna z mála lanovek, která funguje jako součást městské hromadné dopravy. Pan Angelil je také velmi známý díky svým novátorským praktikám ve vzdělávání architektů na ETH v Zurichu. Spolu s ním na ETH učí i její absolvent, Matěj Draslar, partner firmy. U něj je kromě skvělé práce ještě zajímavé, jak samozřejmě působí, že se stále velmi mladý český architekt stal partnerem v této prestižní firmě.

4. Miroslav Šik je jednou z největších postav české architektury, široce uznávaný odborník, který je kromě návrhů známý také jeho veřejnou činností. Cyklus přednášek na AVU nebo prezentace pro CAMP patří k tomu nejzajímavějšímu, co se dá v češtině o architektuře slyšet. Obří rozhled, detailní znalosti a osobně prožitý vývoj švýcarské architektury od Aldo Rossiho, který byl jeho žákem, až po současnost. Velmi důležitá je jeho znalost politicko-byrokratických procesů a toho, jakou roli hrají při výstavbě prostředí.