News & Stories

Marcel Wanders a Gabriele Chiave

Rozhovor s Marcelem Wandersem a Gabrielem Chiavem

Jaký aspekt své spolupráce s firmou Laufen byste označil za vůbec nejzajímavější?

mw Výrobce Laufen je celosvětově znám pro své excelentní schopnosti produkovat nápady stojící za klasickými a moderními koupelnami. Tato firma zhmotňuje samotný charakter experimentování. Novátorská energie návrhářů se promítá do osobitosti této vysoce tradiční švýcarské značky, která odráží symbiózu designu, kvality a funkčnosti. Zapůsobil na mne pragmatický přístup firmy Laufen a její vytrvalá snaha neustále se vyvíjet, což nás motivovalo vykročit s nimi kupředu po cestě inovací.

gc Na spolupráci s firmou Laufen kromě jejích znalostí a kreativity oceňuji to, jak švýcarský design spojuje dva zásadní designové trendy: emotivní italský design z jihu a severní tradici postavenou na preciznosti a čistotě designu. Jimi nabízená kvalita má dvě stránky: výrobní zkušenosti, které promítají do všech svých produktů, a vysokou úroveň užitných vlastností, které zákazník s těmito produkty získává.


Na jaké technické překážky jste narazili při navrhování nové koupelnové kolekce Laufen?

mw Prostředí koupelny vždy bude stavět na elegantní funkčnosti, a tak jsme každý z kousků navrhli tak, aby do celé kolekce hladce zapadal. Toto je vůbec první případ použití materiálu SaphirKeramik v nové nanejvýš klasické a ikonické podobě. Takže to pro nás znamenalo i získávání dalších znalostí. U tohoto hygienického, odolného a recyklovatelného materiálu jsme však zjistili, že dokonale ladí s designovým pojetím, o nějž jsme usilovali. SaphirKeramik nám poskytl jedinečnou příležitost, jak oslavit krásu tenké keramiky prostřednictvím našich jemných a elegantních tvarů.

gc Zjistili jsme, že SaphirKeramik je lehký, všestranně využitelný, robustní a současně tvárný materiál. Umožnil nám volit mnoho různých variant, které jsme zvažovali k praktickému využití. Materiál s tenkým profilem se snadno přizpůsobí každému prostoru, od klasického až po moderní, a krom toho je šetrný k životnímu prostředí. SaphirKeramik je ve skutečnosti mimořádně pevný keramický materiál, který nám umožnil použít minimalistické konstrukční křivky.


Máte za sebou návrh řady koncepcí interiérového designu pro hotely. Do jaké míry tyto vaše zkušenosti ovlivňují design nové koupelnové kolekce Laufen?

mw Na našich projektech je skvělé to, že se v rámci každé zakázky přiučíme něčemu novému. Takže s každým projektem odhalíme něco, co si chceme vyzkoušet, nebo se dozvíme o materiálových novinkách, které nám umožňují zkoumat nové tvary a nové kombinace. Společně s tím zjišťujeme, co je pro uživatele zajímavé, co hýbe s jejich emocemi a co je smysluplné. To vše jsme promítli i do nové koupelnové kolekce Laufen.

gc Každý interiér, na němž jsme pracovali, se v něčem lišil, což nás donutilo dívat se na věci z nové perspektivy. Dělali jsme návrhy pro velké i malé prostory. Pracovali jsme již s bezpočtem různých materiálů. Přitom nás napadaly nové koncepce, které trochu čerpají ze všeho, na čem jsme již pracovali v minulosti. V případě nové koupelnové kolekce Laufen to znamená, že jsme mohli bez obav kombinovat dřevo s keramikou a pohledové kovy se sklem a zrcadly.


Jak vaše kreativní práce probíhá? Jak přistupujete k novému projektu?

mw K novému projektu vždy přistupuji různými cestami. Proces volně plynoucí fantazie mám stejně rád jako spolupráci a vytahování nápadů z druhých. Věnuji dost času kreslení skic, psaní o návrzích, a dokonce i tvorbě prototypů návrhů. Vlastní postup bych popsal jako organizovanou inspiraci. Během celého tohoto postupu se snažím využít každé příležitosti, jak nahradit chladný průmysl lidským dotekem a současně i povzbudit lidského ducha.

gc K novému projektu velkou měrou přistupuji v podstatě hmatem. Nové myšlenky mne napadají ve chvílích, kdy studuji materiál. Kladu objekty vedle struktur a cestou experimentů hledám kombinace barev a tvarů, abych doplnil novou vrstvu koncepce, a dosáhl tak hlubšího propojení. Ve snaze o vyvážení formy a funkce nechávám volně plynout představivost a poté soustřeďovat různé směry k hotovému návrhu.


Na čem je podle vás postaven dobrý design koupelen?

mw Design celé sestavy hraje klíčovou roli v propojení s lidským duchem v tomto omlazujícím, veskrze intimním prostoru. Jsem toho názoru, že dobrý design koupelny, podobně jako v této kolekci, je design vyjadřující podstatu vzájemného srovnávání, kde se mísí a snoubí jednotlivé prvky tak, že fungují nejen jeden s druhým, ale též působí ve vztahu k vám.

gc Design koupelen by neměl být chápán tak, že má jiný cíl než v případě ostatních návrhářských projektů. Bez ohledu na místo je tím, co lidi oslovuje a dává jim smysl. Konkrétně v koupelně je naším cílem zdokonalit design tak, abychom vytvořili maximálně vyladěné a vysoce soukromé prostředí.


Vaše návrhy jsou poutavé, hravé, sentimentální a někdy i okázalé. Na jaký interiérový design bychom narazili přímo u vás doma?

mw Můj osobní styl interiéru vyjadřuje dynamickou formu eklektismu, okořeněného moderními akcenty. Každou z místností jsem navrhl tak, aby představovala přívětivé prostředí, které návštěvníka překvapí a současně potěší. Chci, aby příchozí vždy našel něco nového k odhalení v místnosti samotné i v sobě samém. Prostor jako celek je definován mnohostranným prostředím. Spojením mramoru, skla, látek a nerezové oceli jsem cílevědomě vytvořil vzájemně se doplňující prostředí. Od spotřebičů až po nábytek, od výtvarných děl až po osvětlení, každá místnost je v symbióze s celou domácností.

gc Můj domov je důvěrným prostorem. Čiší z něj osobní přívětivá atmosféra. Přestože staví na otevřeném prostoru, jsou zde hřejivé oázy. Prostor jsem vyplnil historickými upomínkami a památkami spojenými s mými zkušenostmi, tvořícími širokou škálu struktur a tvarů. Žil jsem v několika různých zemích a hodně jsem cestoval. Trochu jako v muzeu jsou zde artefakty představující minulost i současnost. V mé domácnosti se tyto objekty vzájemně mísí a tvoří ucelený soubor mého života – od moderní LED lampy Moooi až po africkou masku z 19. století.


Jaký designový předmět máte vůbec nejdéle?

mw Nejdéle ve svém držení mám postříbřené svícny Driade od Bořka Šípka. Nadčasový a elegantní svícen má vícero ramen, točitě vybíhajících ze základny. Rozsvícené svíčky sálají teplo a vrhají tančící kouzelné stíny.