Design & Inovace

Vlastnosti a výhody: keramika

Keramika je v koupelnách tradičně využívána již několik set let – a to z mnoha dobrých důvodů. Vynikající vlastnosti tohoto materiálu jsou zřejmé, zejména pokud jde o hygienu, užitečnou životnost, šetrnost vůči životnímu prostředí a trvanlivost.

Výroba keramiky: Tradice a inovace

Základní keramická hmota se odedávna vyráběla z přirozeně se vyskytujících surovin. Kaolin, hrnčířská hlína, živec a křemičitý písek tvoří základ pro nanejvýš odolný a tvrdý materiál – keramiku. Jednotlivé součásti tvarovatelného materiálu jsou u společnosti LAUFEN speciální metodou slučovány, homogenizovány a v dlouhotrvajícím procesu čištěny. Licí kal, výchozí slévatelný materiál keramiky, je naléván do připravených sádrových forem nebo je tvarován procesem lití pod tlakem, metodou vynalezenou společností LAUFEN. Tvarovatelnost a slévatelnost materiálu sice umožňuje velkou rozmanitost forem, znamená ale vždy výrobně technickou výzvu, zvláště při komplexní geometrii.

Usušené, již glazované polotovary se vypalují při teplotě až 1 240 °C. Tyto extrémní teploty při vypalovacím postupu zajišťují kvalitním výrobkům LAUFEN vysoký stupeň tvrdosti a odolnost proti opotřebení. Hladkým, snadno udržovatelným povrchem glazury odpovídá keramika nejvyšším hygienickým požadavkům – chemické kyseliny, ostrá čistidla nebo kyselina solná nemohou materiálu uškodit. Stálost vůči světlu, mnohostrannost a příjemný povrch dělají z keramiky materiál nejčastěji využívaný pro výrobu kvalitních sanitárních objektů.

Špičkové recyklační vlastnosti
Keramika je nejstarší tvárný materiál, jaký lidstvo zná – a tvoří ji výhradně přírodní suroviny. Keramiku lze stoprocentně recyklovat a znovu používat jako drcený prášek při výrobě keramiky nebo jako cennou surovinu v jiných oborech.

Keramika nebo syntetický materiál

Keramika je v koupelně po staletí osvědčeným tradičním materiálem – a má to svůj důvod. Materiál se osvědčuje zejména v oblasti hygieny, délce životnosti, odolnosti a šetrnosti k životnímu prostředí. K dostání jsou i umyvadla z plastových a minerálních materiálů, které představují pro keramiku designovou výzvu. Společnost LAUFEN je odedávna známá jako inovátor v sanitárním průmyslu a neustále pracuje na dalším vývoji materiálů a výrobní techniky. Díky této snaze se podařilo vyvinout další keramické struktury, které připouštějí menší toleranci a dovolují ještě přesnější poloměry rohů. Umyvadla zhotovená na míru umožňují umístit keramiku do půdorysu koupelny s milimetrovou přesností.

SaphirKeramik

Inovativní a velmi kvalitní směs SaphirKeramik dodává základnímu materiálu nevídané možnosti a univerzálnost, navíc umožňuje výjimečné tvarování. Technicky tak jsou možné poloměry
okrajů 1– 2 mm. Tento nový typ keramiky je o poznání tvrdší a má vyšší pevnost v ohybu. LAUFEN proto dokáže vyrobit tenčí keramická tělesa, což snižuje hmotnost produktů a také spotřebu surovin a energie. SaphirKeramik nenahrazuje žádný ze stávajících materiálů; rozšiřuje škálu forem vyjádření přirozeného základního materiálu.

LCC Active (Laufen Clean Coat Active)

Vysoce účinná antimikrobiální povrchová úprava, která zajišťuje maximální hygienu bez bakterií, virů a choroboplodných zárodků. LCC Active byla vyvinuta společností Laufen na základě intenzivního výzkumu. Tato inovativní úprava se na keramiku nanáší sofistikovaným procesem, při kterém je neoddělitelně spojena s vypalovanou glazurou tepelnou stabilizací. Povrch glazury je pokryt silikátovou vrstvou, obohacenou o antimikrobiální složku, která má schopnost aktivně zničit nebo inhibovat růst  99,9 % bakterií a virů během 24 hodin. Hydrofilní povrch keramiky je třikrát hladší než standardní glazura, zajišťuje tak snadnou údržbu a napomáhá odplavení nečistot během používání a čištění výrobku.

LCC (Laufen Clean Coat)

Tato inovativní úprava keramického povrchu vzniká nanesením sklovitého povlaku na originální glazuru. Povrch LCC se vyznačuje extrémní tvrdostí a maximální odolností. LCC je vzhledem k hodnotě drsnosti pouhé čtyři nanometry odolná proti usazování vodního kamene, nečistot a bakterií. Mírná znečištění lze velmi snadno odstranit. Hydrofilní efekt zajistí odplavení nečistot při oplachování. LCC chrání keramiku a usnadňuje úklid nejen v domácnostech, ale i ve veřejných prostorách. Při čištění je zapotřebí používat pouze neabrazivní čisticí prostředky.

LAUFEN EasyFit

LAUFEN vyvinul revoluční systém uchycení na zeď pro klozety, bidety a urinály. Upevňovací systém byl přihlášen k patentování. Laufen EasyFit není viditelný a montáž je snadná jak pro instalatéry, tak pro koncové uživatele. Na koncové uživatele zapůsobí keramický klozet s perfektním povrchem, který se snadno čistí, protože se nečistoty nemají kam skrýt. Montážní techniky nadchne rychlý a intuitivní systém upevnění.

 

Zpomalovací sklápěcí systém

Díky praktickému zpomalovacímu sklápěcímu systému se mnoho poklopů klozetů uzavírá potichu a pomalu. K usnadnění čištění lze všechna sedátka LAUFEN sejmout jednoduchým pohybem ruky. Sedátka LAUFEN byla kompletně testována. Test zahrnuje 50 000- násobné zvednutí a sklopeni poklopu.

Vario Outlet

Připojovací rozměry WC nejsou vždy stejné: připojení klozetu na stokovou síť usnadňuje VARIO odpad LAUFEN. Díky němu je možné zvolit vodorovný i svislý odpad se vzdáleností do 350 mm od stěny (v případě plochého splachování) a 305 mm u hlubokého splachování.

Mísy bez oplachového kruhu

Většina WC mís Laufen je bez oplachového kruhu. Nečistoty a vodní kámen se tak nemají kde usadit. Inovativní výkonný splachovací systém zaručuje dokonalé spláchnutí jak na 6/3 litrů, tak na 4,5/3 litrů. Snadná údržba a prvotřídní hygiena jsou výhody veřejných i soukromých toalet.

Úsporné WC

Poslední generace úsporných klozetů LAUFEN byla optimalizována tak, aby k plnému spláchnutí postačovalo pouhých 4,5 litrů vody. V porovnání s dnešními systémy Dual-Flush 6/3 litry mohou tyto modely zajistit značnou úsporu vody. Při průměrných pěti tisících spláchnutí klozetu ročně, může každoroční úspora vody dosáhnout nejméně šesti tisíc litrů, resp. více než 27 tisíc litrů v případě, že uvažujeme o modelu se spotřebou 9 (nebo dokonce 12 litrů), které jsou dnes stále v provozu. Klozety LAUFEN označené zeleným logem 4,5/3 l splňují nejen požadavky popisované harmonizovanou normou EN 997 pro výrobky třídy 1 typ 5 a třídy 2 (s pokrytím celého území Evropy), ale dokonce i velmi náročné požadavky australského standardu SAI/ Wels 4 Stars.

Označení European Water výrobků Laufen je mimořádně spolehlivou a transparentní cestou, jak spotřebitele i specialisty informovat o potenciálních úsporách spotřeby vody. Klozety, nádržky a urinály LAUFEN vyvíjíme tak, abychom vodou co nejvíce šetřili. Pro tento typ úsporných klozetů je nezbytné zajistit vhodný systém odpadu. V případě omezení daných stávajícím systémem odpadu nebo místními předpisy je možné klozety LAUFEN se zeleným logem 4,5/3 l splachovat i standardním objemem 6 litrů vody viz níže.

Splachovací mechanismus

Srdcem každé nádržky firmy LAUFEN je splachovací mechanizmus. Konstruktéři švýcarského specialisty na koupelny se rozhodli překonat aktuálně platné standardy, a postavili tak svůj rozsáhlý vývojový program na nejvyšších měřítkách kvality. To dokládají i získaná osvědčení, jako např. LGA nebo Q Plus. Cílem vývoje bylo mj. zajistit, aby splachovací mechanizmy vyhověly budoucím nárokům a současně zaručovaly úplnou zpětnou kompatibilitu. Výměnu „starého za nové“ proto instalatér zvládne bez nejmenších potíží. Zárukou flexibility jsou i různé možnosti přívodu vody díky variantnímu připojení z boku, ze zadní strany nebo ze spodu.

Inteligentní řídicí systém

Inteligentní řídící systém nabízí více režimů a může splachovat po každém uživateli nebo v definovaných intervalech a to různými objemy vody, v rozmezí 0,5 až 3 litrů. Při dlouhodobém nepoužívání se standardně z hygienických důvodů provede spláchnutí každých 24 hodin. Integrovaná ochrana proti přetečení zvyšuje bezpečnost v případě ucpání odpadu.

Hybridní režim
Jakmile je detekováno použití urinálu, dojde ke spláchnutí dle předdefinovaného intervalu. Interval spláchnutí lze programovat v šesti krocích. Každému intervalu je přiřazen určitý objem vody.

Urinál s 0 litry

Urinál LAUFEN LEMA s 0 litry šetří vodu a peníze. Funguje bez vody a k uzavření odtoku není nutné uzavření vody či přerušení elektřiny. Plyny z kanalizace jsou blokovány samotnou močí. Tento „uzávěr“ je v chemii znám jako Erlenmeyerova baňka.

Keramika na míru

Mnoho velkých umyvadel LAUFEN nabízí možnost zhotovení na míru přímo v továrně a lze ji tak integrovat přímo do půdorysu koupelny. Keramiku lze navíc zkrátit řezáním – dokonce i šikmo.

Protihluková sada

Koupelna je vnímána jako soukromý prostor. LAUFEN nabízí protihlukové vyrovnávací pásky, tvořené zvláštními pěnovými a pryžovými prvky pro umyvadla a nástěnné klozety. Tyto prvky značně omezují hladinu hluku způsobeného používáním klozetu. V závislosti na konstrukční situaci lze zvuk potlačit až o 9 decibelů, což znamená téměř o polovinu. Tato páska byla testována dle norem SIA 181 a DIN 4109 a má osvědčení společnosti Fraunhofer.

  • 89269.1 protihluková sada pro umyvadl do 80 cm
  • 89269.2 protihluková sada pro umyvadla 80 –100 cm
  • 89269.3 protihluková sada pro umyvadla 110 –180 cm
  • 89269.4 protihluková sada pro umyvadla EasyFit fixation system