Základní keramická hmota se odedávna vyráběla z přirozeně se vyskytujících surovin. Kaolin, hrnčířská hlína, živec a křemičitý písek tvoří základ pro nanejvýš odolný a tvrdý materiál – keramiku. Jednotlivé součásti tvarovatelného materiálu jsou u společnosti LAUFEN speciální metodou slučovány, homogenizovány a v dlouhotrvajícím procesu čištěny. Licí kal, výchozí slévatelný materiál keramiky, je naléván do připravených sádrových forem nebo je tvarován procesem lití pod tlakem, metodou vynalezenou společností LAUFEN. Tvarovatelnost a slévatelnost materiálu sice umožňuje velkou rozmanitost forem, znamená ale vždy výrobně technickou výzvu, zvláště při komplexní geometrii.
Usušené, již glazované polotovary se vypalují při teplotě až 1 240 °C. Tyto extrémní teploty při vypalovacím postupu zajišťují kvalitním výrobkům LAUFEN vysoký stupeň tvrdosti a odolnost proti opotřebení. Hladkým, snadno udržovatelným povrchem glazury odpovídá keramika nejvyšším hygienickým požadavkům – chemické kyseliny, ostrá čistidla nebo kyselina solná nemohou materiálu uškodit. Stálost vůči světlu, mnohostrannost a příjemný povrch dělají z keramiky materiál nejčastěji využívaný pro výrobu kvalitních sanitárních objektů.
Špičkové recyklační vlastnosti
Keramika je nejstarší tvárný materiál, jaký lidstvo zná – a tvoří ji výhradně přírodní suroviny. Keramiku lze stoprocentně recyklovat a znovu používat jako drcený prášek při výrobě keramiky nebo jako cennou surovinu v jiných oborech.