News & Stories

Budova Via Una v novém hávu poutá inovovaným Art Deco stylem a sbírá ocenění

Ikonická prvorepubliková budova na rohu ulic Na příkopě a Celetná prošla precizní renovací. Objekt v historickém centru Prahy si i po proměně uchovává atmosféru 30. let a styl Art Deco. Uvnitř vás uvítá retro design dotažený do posledního detailu, který vkusně kombinuje tradici s funkčností a nadčasovými prvky. I přes to, že byly využity nejmodernější technologie a prémiové materiály, noblesa dávných dob zůstává přítomna.

Už při své stavbě v letech 1930-1937 byla budova projektována jako bankovní dům. Místo po desítky let spjaté s Komerční bankou však získalo v roce 2019 nové majitele, investiční fond Commerz a rakouskou skupinu Real S+B Gruppe AG. Záhy bylo rozhodnuto o komplexní proměně interiéru maximálně zohledňující požadavky památkových ochranářů i styl objektu. Výsledkem je budova s fascinujícími prostory nesoucí název Via Una. Zatímco přízemí a podzemní patra budou využity jako prodejní prostory, vrchní patra poslouží jako moderní kancelářské prostory.

Za proměnou objektu stojí architektonické studio Marani Architects, známé pro citlivé rekonstrukce památkově chráněných budov. Renovace interiéru byla velkou výzvou právě proto, že bylo nutné vzít v potaz historický kontext budovy. Nejenom, že se nachází v centru Prahy a je chráněna UNESCO, ale dohlíží na ni také řada dalších subjektů. I nejmenší prvek v návrhu byl podroben pečlivé analýze památkových ochranářů a zachován musel být také Art Deco styl.

Jako partnera a dodavatele koupelnových prvků zvolilo studio po pečlivém zvážení švýcarskou značku LAUFEN. „Při návrhu jsme hledali ideální směr, jak postupovat a které produkty pro zachování dobové atmosféry zvolit. Elegantní interiérové prvky společnosti LAUFEN byly jasnou volbou. Vnímáme je nejenom jako nadčasové, ale i vysoce funkční,“ uvádí ředitel studia, Vincent Marani.

Konkrétně byly pro renovaci zvoleny produkty z kolekce VAL, která se pyšní jednoduchými, elegantními tvary a krásně ladí s honosnými prostory budovy. Zejména u toalet si lze všimnout linií, které mohou být zakomponovány jak do minimalistického prostředí, tak retro stylu. Celkovou atmosféru pak dotvářejí decentní umyvadla umístěná samostatně nebo usazená v mramoru. Odpovídající vzhled ale nebyl jediným požadavkem. Důraz byl kladem také na vysoký uživatelský komfort a maximální odolnost v dlouhodobém horizontu. „Jelikož v sobě naše produkty kombinují precizní italský design a nejpokročilejší švýcarské výrobní postupy a materiály, všechny požadavky pro projekt Via Una perfektně splnily,“ přibližuje za značku LAUFEN Iva Šedivá, vedoucí marketingové komunikace společnosti Laufen CZ.

Via Una po renovaci nabízí jedny z nejoriginálnějších a nejmodernějších kancelářských prostor v celém hlavním městě. O jedinečnosti interiéru svědčí i řada ocenění International Property Awards, European Property Awards nebo Laufen European Property Awards, kde získali tvůrci nejvyšší ocenění za nejlepší multifunkční design ve střední Evropě.