News & Stories

Vybíráme ideální sprchovou vaničku: několik užitečných tipů

Sprchové vaničky se již etablovaly coby skutečný dekorativní prvek a měli bychom je vždy vybírat tak, aby do projektu koupelny hladce zapadly. Rozměry, povrchové úpravy, barvy, tvary: vše si pečlivě prostudujte – nabídka modelů je opravdu pestrá, abyste vždy mohli vybrat typ, který se do vaší koupelny bude dokonale hodit.

If you are planning your shower area and the many alternatives on the market are confusing you, this post will give you some useful information.
Start with the fundamental criteria: which elements must you consider to understand which shower tray is the most suitable for your bathroom?


 

1. Rozměry sprchových vaniček

Rozlišujeme tři typy sprchových vaniček:

  • vaničky standardních rozměrů, které nelze dále upravovat (např. 70×90, 80×100, 80×120 cm);
  • vaničky nabízené v nejrůznějších rozměrech, lišících se pouze o několik centimetrů. Tato provedení jsou univerzálnější a ve většině případů plně vyhoví potřebám (např. šířka některých vaniček je pevná – např. 70 cm – a délku lze měnit v rozsahu od 80 do 180 cm);
  • vaničky vyráběné na míru podle zákazníkova návrhu, včetně nepravidelných tvarů.

Samozřejmě musíte mít na paměti nejen svá přání a vkus, ale i uspořádání koupelny, a podle toho rozhodnout, zda máte prostor pro standardní sprchovou vaničku, nebo potřebujete vaničku zhotovit na míru.

V případě složitějších uspořádání koupelny, např. se sloupem, stěnami s nepřesnými úhly nebo nepravidelnými výklenky, kdy je použití standardní sprchové vaničky vyloučeno, je nezbytné nechat si vaničku zhotovit na míru, resp. zvolit takovou vaničku, kterou lze upravovat během instalace: jinými slovy, nikdy není nutné obětovat design a styl, a to ani v případě komplikovaného uspořádání prostoru koupelny.

2. Instalace

Sprchová vanička zapuštěná do podlahy, nebo montovaná nad její úrovní? Toto rozhodnutí je často dáno prostorovými nároky odtokového potrubí. Pokud se dům teprve staví, pak to není problém, je však třeba včas informovat instalatéra. Pokud ale provádíte rekonstrukci, je třeba znát způsob instalace zapuštěných sprchových vaniček: projektant musí ověřit, zda zbývá dost místa pro odtok (naštěstí existují odtoky s plošším provedením, kterými lze tento problém vyřešit). Ať tak či onak, součástí některých modelů je i spodní obruba, která je nejen hezká na pohled (některým uživatelům se zapuštěné vaničky nelíbí), ale i praktická jako zábrana proti vodě (nebo pokud profil sprchového koutu kvůli svým větším rozměrům vyžaduje více centimetrů v prostoru základny).

Dalším důležitým aspektem při instalaci je výběr mezi sprchovou vaničkou se spádem, resp. vaničkou s pevným panelem (vnitřní část sloužící k mytí) a plochou částí podlahy. Toto závisí na umístění sprchových baterií a typu sprchového koutu: např. u provedení ‚Walk-in‘ (naše sprcha s otevřenou stranou bez zasklení) je rozumné nechat vstup plochý a prostor pro sprchování s odtokem umístit do části zakryté sklem.

 

3. Sprchová vanička: jaký materiál?

Současné výrobní technologie skýtají nekonečné množství povrchových úprav pro moderní sprchové vaničky. K dispozici jsou akrylátové a keramické vaničky (v současnosti standard), sprchové vaničky z přírodního kamene nebo v jeho imitaci, sprchové vaničky ze živice nebo umělých materiálů (viz níže) a povrchové úpravy s ultra hladkou až hrubou strukturou. To znamená, že styl každé koupelny můžeme zdůraznit i typem zvolené sprchové vaničky.

Pokud se trápíte otázkou, jaký typ materiálu sprchové vaničky je nejlepší, odpověď není jednoznačná: závisí to na vlastních preferencích co do estetiky i osobních potřeb.

Poznámka: nikdy nezapomínejte ani na údržbu sprchové vaničky

Při výběru sprchové vaničky je důležité u materiálu zohlednit i náročnost čištění a údržby. Čím je povrch hladší, tím snáze se bude čistit a tím déle si udrží svůj atraktivní vzhled.

Každý materiál má své zvláštnosti a potřeby (u některých je lepší vyhnout se agresivnějším čisticím prostředkům, zatímco u jiných takové prostředky nevadí). Příslušné informace vám poskytne prodejce, dohledáte je na webových stránkách dané společnosti nebo jsou uvedeny v pokynech k údržbě produktu.