Reference

Labská Filharmonie (Elbphilharmonie), Hamburk, Německo

Labská filharmonie s pozoruhodnou skleněnou fasádou a střechou připomínající vlny se zvedá z budovy Kaispeicher, někdejšího říčního skladu čaje a kakaa, ležícího v západním cípu hamburské čtvrti HafenCity. Prostory by se měly stát novým centrem společenského, kulturního i všedního života Hamburčanů, stejně jako návštěvníků z celého světa.

Komplex budov, navržených proslulou švýcarskou architektonickou firmou Herzog & de Meuron, zahrnuje halu filharmonie, halu koncertů komorní hudby, restaurace, bary, panoramatickou terasu s výhledy na Hamburk a přístav, apartmány, hotel a parkovací prostory. Multifunkční prostory se v jedné budově kombinují podobně jako v rámci města.

Charakteristickým rysem Labské filharmonie je 1000 zakřivených okenních panelů, vyrobených na zakázku tak, aby zachytávaly a odrážely barvu oblohy, sluneční paprsky, vodu a město, a proměnily tak koncertní halu v jeden gigantický křišťál. Každý ze skleněných panelů lze osvítit samostatně.

Srdce Labské filharmonie tvoří tzv. Velký sál s jevištěm položeným uprostřed koncertní haly, obklopený terasovitě uspořádanými sedadly pro 2100 hostů. Akustiku dotváří ohromný reflektor, který se spouští ze středu stropu a jenž společně se speciálními obklady stěn a stropními panely pomáhá zajišťovat optimální distribuci zvuku.

Na veřejných toaletách Labské filharmonie s nádhernými výhledy na město a přístav najdeme umyvadla z kolekce Palomba Collection.

Mezi starým skladem a skleněnou konstrukcí se nachází tzv. Plaza – veřejně přístupný vyhlídkový prostor, obepínající celou budovu. Plaza ve výšce 37 metrů nad zemí nabízí návštěvníkům dechberoucí výhled kolem dokola na město a přístav. Odtud pak návštěvníci mohou přes schodiště a výtahy vstupovat do koncertních sálů, hotelového lobby a obchodu Elbphilharmonie.

Labská filharmonie je orientačním bodem viditelným již z dálky, a zpestřuje tak horizontální uspořádání, které je pro Hamburk charakteristické, o zbrusu nový vertikální prvek.

Architekti                                      Herzog & de Meuron

Rok otevření                                 2017

Místo                                             Hamburk, Germany

Produkty LAUFEN                    umyvadla PALOMBA