News & Stories

LAUFEN znovu podporuje cyklus přednášek o architektuře

Dlouhodobá spolupráce značky LAUFEN a spolku Kruh v roce 2023 pokračuje. Stali jsme se partnerem jarního cyklu přednášek s názvem Konečně!

V rámci cyklu se můžeme těšit na vybrané odborníky z oboru architektury, kteří v minulých letech nemohli z různých důvodů své pozvání přijmout, aby představili českému publiku svůj přístup k současné architektuře. Vrcholem cyklu bude přednáška Rogera Dienera, zástupce švýcarské minimalistické architektury. Jarní cyklus celoročních přednášek se uskuteční od března do června 2023 vždy jeden čtvrtek v měsíci.

V březnu zahájí nový cyklus německý architekt Thomas Burlon, dříve společník progresivního ateliéru Brandlhuber+ Emde, Burlon, spolu s berlínským umělcem Berndem Trasbergerem na téma kolektivního autorství staveb, ale i výtvarných děl.

Antivilla_foto Erica Overmeer | Thomas Burlon

Fade To Grey | Bernd Trasberger

Zajímavou formou povídek přiblíží v dubnu svou tvorbu český architekt a pedagog Ivan Kroupa, mezi nimiž bude i nově vznikající projekt smuteční síně v Týnci nad Sázavou.

Smuteční síň, Týnec nad Sázavou | Ivan Kroupa

Zástupce švýcarské minimalistické architektury Roger Diener se v květnu představí ve velkém sále kina Světozor. Kancelář Diener & Diener Architekten z Basileje reprezentuje jednoduchý a čitelný přístup k architektonické tvorbě. Zaměřuje se převážně na návrhy městských budov a domů s okny.

Muzeum přírodní historie v Berlíně_foto Christian Richters | Roger Diener

V červnu zakončí jarní část cyklu německý zástupce progresivní kanceláře Schlaich Bergermann partner (sbp) – statik Boris Reyher, a to s úvodní prezentací českého architekta Petra Teje. Oba se kromě navrhování subtilních konstrukcí věnují projektům s výtvarnými umělci. Kancelář sbp se mimo jiné podílela na několika dílech umělecké dvojice Christo a Jeanne-Claude. Petr Tej spolupracuje např. se sochařem Janem Hendrychem a je autorem několika oceňovaných lávek a mostů. Jedním z těchto návrhů je i pražská lávka HolKa, která vznikla ve dvojici s Markem Blankem.

Autostadt Wolfsburg_foto Hans Georg Esch | Boris Reyher

HolKa_foto IPR Praha | Petr Tej

„Všichni vybraní hosté se zabývají progresivní a autorskou architekturou. Diváci sedmi inspirativních večerů budou mít možnost poznat výběr z evropské architektonické scény, od Česka, Německa, Švýcarska, až po Velkou Británii. Většina z pozvaných zároveň reprezentuje významné školy architektury a zprostředkovávají tak českému publiku i směřování v oblasti vzdělávání,” říká k novému cyklu Konečně! Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku a dramaturgyně přednášek.

Přednášející a jejich hosté v jarním bloku 2023:
Čt 2. 3. 19.30, Thomas Burlon /DE + Bernd Trasberger /DE + BE| Technologické centrum UMPRUM Mikulandská
Čt 13. 4. 20.00, Ivan Kroupa /CZ | CAMP Praha
Čt 4. 5. 19.30, Roger Diener /CH | kino Světozor
Čt 1. 6. 19.30, Boris Reyher /DE + Petr Tej /CZ | CAMP Praha