Design & Inovace

SaphirKeramik

Použití revolučního materiálu SaphirKeramik přichází na řadu, když design vyžaduje tenké stěny a extravagantní tvary, kterých bylo dříve možno dosáhnout pouze použitím minerální litiny (polymerbeton), skla nebo smaltované oceli.

SaphirKeramik je nejnovější celosvětovou inovací švýcarské společnosti LAUFEN. Mimořádná odolnost tohoto revolučního keramického materiálu pramení z obsahu korundu, bezbarvého minerálu obsaženého v safírech. Pevnost materiálu SaphirKeramik v ohybu je srovnatelná například s ocelí. SaphirKeramik však může byt i mimořádně tenký, což návrhářům dává prakticky neomezenou svobodu v experimentování tam, kde padají všechna dosavadní pravidla návrhů koupelen.

LAUFEN po několika letech praktických zkušeností s výrobou materiálu SaphirKeramik v průmyslovém měřítku rozšiřuje potenciál tohoto materiálu dalším zkoumáním jeho mimořádně jemných tvarů při vytváření znamenitých povrchových struktur a vzorů. Současně i posouvá hranice jeho využití zvětšováním maximálních rozměrů – umyvadlo z materiálu SaphirKeramik o délce 120 cm je vůbec nejdelší v historii. Výrobce Laufen uplatnil svoji pozoruhodně efektivní technologii vysokotlakého lití i u jiných produktů z materiálu SaphirKeramik vyráběných ve velkých sériích.

Inovativní a jedinečná receptura materiálu SaphirKeramik dává výchozímu materiálu nebývalé možnosti a rozsah estetiky tvaru. Poloměry hran 2-3 mm jsou tedy technicky proveditelné. Minimální hodnoty, které dosud nabízely současné moderní technologie, jsou 7-8 mm.

Ředitel výzkumu společnosti LAUFEN Dr. W. Fischer vidí zcela nové možnosti designu s větší flexibilitou než v minulosti při současném zachování tradičního výrobního procesu. Nové tvarové vlastnosti inovativního materiálu jsou dány výjimečnou tvrdostí a pevností.

Tvrdosti vysoce odolného materiálu je dosaženo přidáním korundu (AI2O3), který je ve své čisté formě bezbarvý minerál a dává novému materiálu jméno.  Smícháním jílu s křemičitou surovinou dostává SaphirKeramik svoji zářivě bílou barvu.

Tento nový typ keramiky je o poznání tvrdší a má vyšší pevnost v ohybu. Společnost LAUFEN proto dokáže vyrábět tenčí keramické objekty, což snižuje hmotnost produktů a také spotřebu surovin a energie. SaphirKeramik nenahrazuje žádný ze stávajících materiálů; místo toho rozšiřuje nabídku základních přírodních materiálů.

Výrobky, které mluví samy za sebe
SaphirKeramik je revolučním výsledkem několikaletého důkladného výzkumu; dvakrát pevnější, ekologičtější a tenčí než běžná keramika. Mimořádná odolnost materiálu, samozřejmost. Ale také nutnost pro společnost, jejíž cílem je snížení spotřeby, a která miluje jednoduchost a která hledá dynamičnost a potěšení smyslů. Výsledek je jasný na první pohled – keramika s tenkými, přesnými konturami: umyvadlové mísy living square a umyvadla ze série Kartell • LAUFEN.